Oddział Intensywnej Terapii i Anestezjologii

Personel :

oitia ordKierownik Oddziału: dr n.med. Małgorzata Piasecka - specjalista anestezjologii i intensywnej terapii

oitia oddzKierownik ds. Pielęgniarstwa: mgr Elżbieta Kwiatkowska - specjalista anestezjologii i intensywnej terapii

Zastępca Kierownika ds. Pielęgniarstwa: mgr Ewa Świderska

Specjaliści Anestezjologii i Intensywnej Terapii:

lek. Iwona Ambroziak
lek. Małgorzata Bielecka
lek. Izabella Biszczanik–Basiak
lek. Dariusz Chmiel
lek. Beata Gdula
lek. Małgorzata Grabska-Modrzewska
lek. Katarzyna Jaśkiewicz
lek. Elżbieta Lachowska
lek. Andrzej Lembryk
lek. Edyta Rybak
lek. Konrad Styliński
Anestezjolodzy
lek. Grzegorz Pulut

Sekretarka medyczna: Iwona Stępniewska-Deryło

Telefony :

Kierownik Oddziału:                 81 537 46 65
Pielęgniarka Oddziałowa: 81 537 46 63
Sekretariat Oddziału tel./fax:
Gabinet lekarski OIT blok C: 81 537 46 60
Gabinet lekarski OIT blok C nr reanimacyjny:
Gabinet lekarski OIT blok G: 81 537 43 74
Gabinet lekarski Trakt Operacyjny: 81 537 44 19
Dyżurka pielęgniarska OIT blok C: 81 537 46 61
Dyżurka pielęgniarska OIT blok G: 81 537 43 73
Dyżurka pielęgniarska Trakt Operacyjny: 81 537 44 56

Lokalizacja: parter Blok C, i Blok G

Oddział istnieje od września 1993 r. Mieści się na parterze bloku C (9 łóżek) oraz bloku G (4 łóżka).
Doskonale przygotowana kadra złożona z 17-u lekarzy specjalistów wykonuje znieczulenia pacjentów poddawanych zabiegom operacyjnym, diagnostycznym i leczniczym oraz prowadzi intensywne leczenie najciężej chorych pacjentów. Akredytacje ministerialne umożliwiają prowadzenie szkoleń specjalizacyjnych i doskonalących dla lekarzy i pielęgniarek z regionu (obecnie OAiIT kształci dwunastu rezydentów Anestezjologii i Intensywnej Terapii).
Zespół wysoko wykwalifikowanych, świadomych konieczności ciągłego kształcenia i doskonalenia, pielęgniarek gwarantuje wysoką jakość opieki pielęgniarskiej. Ich profesjonalizm i wiedza, znajomość standardów oraz procedur przy zapewnionej obsadzie jednej pielęgniarki na dwa stanowiska zwiększa bezpieczeństwo i skuteczność leczenia .
Dysponujemy 13-oma nowoczesnymi stanowiskami intensywnej terapii wyposażonymi w zintegrowany system monitorujący Ultraview z ciągłą kontrolą funkcji życiowych oraz możliwością równoczesnego monitorowania inwazyjnego kilku ciśnień bezpośrednich, w tym w tętnicy płucnej i zaklinowania, ciśnienia śródczaszkowego, wewnątrzbrzusznego, pomiaru rzutu serca (CO) metodą nieinwazyjną impedancyjną (Niccomo) jak i inwazyjną (PiCCO, termodylucyjną przez cewnik Swana-Ganza). Używamy łóżek intensywnej terapii firmy Hill-Rom (USA), respiratorów BENNET (UK), systemu pomp infuzyjnych, strzykawkowych i perystaltycznych. Wykonujemy zabiegi dializoterapii przerywanej aparatami do dializ (firmy Gambro) i ciągłej (aparatami Prismaflex) - dializa, hemofiltracja, plazmafereza, hemoperfuzja. Posiadamy bronchoskop światłowodowy OLYMPUS i bronchofiberoskop intubacyjny firmy OLYMPUS oraz pełne wyposażenie transportowe umożliwiające wykorzystanie możliwości diagnostyczno-terapeutycznych szpitala: tomografii komputerowej (CT), radiodiagnostyki z naczyniowymi badaniami kontrastowymi, metod radioizotopowych, dializy wątrobowej MARS. Przyłóżkowa diagnostyka RTG i USG z opcją Dopplera oraz ECHO należy do standardu.
Antybiotykoterapia prowadzona jest zgodnie z najnowocześniejszymi wytycznymi w tym zakresie według antybiogramów z MIC (system Vitec), diagnostyka infekcji płucnych odbywa się standardowo metodą bronchoskopową z BAL i PBS.
Infrastruktura oddziału spełnia wszystkie obowiązujące wymogi i zalecenia, zarówno Ministerstwa Zdrowia jak i Unii Europejskiej.
Rocznie nasz oddział leczy blisko 300-u chorych. Do oddziału trafiają pacjenci najciężej chorzy, w stanach bezpośredniego zagrożenia życia w przebiegu urazów wielonarządowych, ciężkich zakażeń, ciężkich schorzeń systemowych wymagający podtrzymywania funkcji życiowych intensywną terapią oraz ciągłego monitorowania. Naszych pacjentów najogólniej można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej zaliczają się chorzy przyjmowani z innych oddziałów naszego szpitala oraz z regionu, także z innych oddziałów intensywnej terapii, w ramach transferów do ośrodka o wyższym stopniu referencyjności. Są to chorzy ze skrajnie ciężkim przebiegiem rozmaitych patologii oraz z zagrażającymi życiu powikłaniami w przebiegu chorób, przy których możliwości terapeutyczne regularnych oddziałów stają się niewystarczające – np. z zaostrzeniami i powikłaniami chorób internistycznych oraz chirurgicznych, ciężkimi infekcjami. Do drugiej kategorii należą chorzy z ostrymi zachorowaniami przyjmowani do OIT z Oddziału Ratunkowego, głównie chorzy z urazami, w tym głowy i wielonarządowymi, hipotermią, oparzeniami, ciężkimi zatruciami.
OITiA dysponuje 13-oma stanowiskami znieczulenia. Doświadczenie i wiedza lekarzy anestezjologów i pielegniarek anestezjologicznych wyposażonych w nowoczesne aparaty do znieczulenia i system monitorów parametrów życiowych umożliwia wykonywanie bezpiecznych znieczuleń u blisko 8000 pacjentów. Wykonujemy różnorodne znieczulenia ogólne (w tym VIMA, TIVA), znieczulenia przewodowe - blokady centralne, splotowe i znieczulenia odcinkowe dożylne. Każdy pacjent w przeddzień planowego zabiegu operacyjnego badany jest przez lekarza anestezjologa w czasie wizyty preanestetycznej. Lekarz anestezjolog dokonuje kwalifikacji pacjenta do najbezpieczniejszego rodzaju znieczulenia.

Pliki do ściągnięcia: