Oddział Kardiologii - Pododdział Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego

Dyżurka Pielęgniarek:
Pracownia Hemodynamiki:

Lokalizacja: Blok C, I piętro

Oddział Kardiologii z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego (PINK) jest wysokospecjalistycznym Ośrodkiem leczenia pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Zainteresowania Oddziału koncentrują się głównie na:

• diagnostyce i leczeniu pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi
  • diagnostyce i leczeniu chorych z zaburzeniami rytmu serca i przewodzenia
  • nowych technikach diagnostyki i leczenia choroby wieńcowej i jej powikłań
  • diagnostyce i leczeniu chorych z nadciśnieniem płucnym
  • diagnostyce wrodzonych i nabytych wad serca
  • leczeniu zaawansowanej niewydolności serca

W Oddziale znajduje się 46 łóżek w tym 6 w Pododdziale Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego. Każdego roku hospitalizowanych jest ponad 4000 chorych, ponad 700 chorych z ostrymi zespołami wieńcowymi oraz łącznie 1200 chorych z ostrymi stanami kardiologicznymi.
W Oddziale Kardiologii wykonuje się rocznie ponad 450 implantacji i wymian stymulatorów serca, 60 zabiegów ablacji. Oddział Kardiologii realizuje Program Lekowy NFZ Leczenia Tętniczego Nadciśnienia Płucnego, będąc jednym z czołowych ośrodków w Polsce, zajmujących się diagnostyką i leczeniem tętniczego nadciśnienia płucnego.
Dr Piotr Błaszczak jest członkiem zarządu Sekcji Krążenia Płucnego, a dr Anna Jankowska członkiem zarządu Sekcji Kardiologicznego Rezonansu Magnetycznego i Tomografii Komputerowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Oddział Kardiologii jest uprawniony do prowadzenia specjalizacji w dziedzinie kardiologii i chorób wewnętrznych.

Możliwości Oddziału Kardiologii w zakresie diagnostyki nieinwazyjnej obejmują:

• echokardiografię przezklatkową, przezprzełykową, tkankową, obciążeniową, trójwymiarową
  • 24–godzinne monitorowanie EKG
  • 24–godzinne monitorowanie ciśnienia tętniczego
  • testy wysiłkowe EKG
  • testy pochyleniowe
  • badania scyntygraficzne serca we współpracy z Zakładem Medycyny Nuklearnej
  • badania serca przy zastosowaniu tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego we współpracy z Zakładem Radiologii

Oddział Kardiologii posiada możliwości przeprowadzania diagnostyki i leczenia inwazyjnego. W zakres tej działalności wchodzą:

• koronarografia
  • ultrasonografia wewnątrzwieńcowa (IVUS) oraz pomiar cząstkowej rezerwy wieńcowej (FFR)
  • badania hemodynamiczne prawego i lewego serca
  • angioplastyka wieńcowa
  • implantacje stymulatorów serca
  • implantacje kardiowerterów-defibrylatorów
  • implantacje stymulatorów resynchronizujących
  • ablacje zaburzeń rytmu serca

Zespół hemodynamiczny pełni 24-godzinny ostry dyżur, uczestnicząc w programie leczenia ostrych zespołów wieńcowych metodą pierwotnej przezskórnej angioplastyki wieńcowej. W diagnostyce i leczeniu interwencyjnym choroby niedokrwiennej serca wykorzystywane są zaawansowane techniki: wszczepianie stentów nowej generacji, udrażnianie przewlekle zamkniętych tętnic wieńcowych, rotablacja wieńcowa.

Pracownie Oddziału Kardiologii:

• Pracownia Hemodynamiki i Angiokardiografii
  • Pracownia Elektroterapii i Elektrofizjologii
  • Pracownia Echokardiografii
  • Pracownia Testów Wysiłkowych i Badań Metodą Holtera

Oddział Kardiologii dysponuje sprzętem, który gwarantuje pacjentom dostęp do najnowocześniejszych metod diagnostyki i terapii:
1. dwa angiokardiografy,
2. zestaw do ultrasonografii wewnątrzwieńcowej , aparat do pomiaru cząstkowej rezerwy wieńcowej , dwa aparaty do kontrapulsacji wewnątrzaortalnej,
3. system elektrofizjologiczny oraz system do mapowania i ablacji 3D,
4. trzy echokardiografy w tym jeden do echokardiografii trójwymiarowej , który umożliwia pełny zakres badań przezklatkowych, przezprzełykowych i obciążeniowych,
5. zestaw do wysiłkowych prób elektrokardiograficznych, zestawy do badań elektrokardiograficznych metodą Holtera oraz całodobowych pomiarów ciśnienia tętniczego,
6. PINK wyposażony jest w aparaturę monitorującą oraz respiratory.

Z przyjemnością informujemy, że Pracownia Hemodynamiki działająca w Oddziale Kardiologii naszego Szpitala otrzymała akredytację Sekcji Krążenia Płucnego oraz Asocjacji Interwencji Sercowo – Naczyniowych, otrzymując tym samym status Pracowni Referencyjnej Cewnikowania Prawego Serca.

Niniejszy certyfikat potwierdza wysoką jakość wykonywanych badań, służy zapewnieniu bezpieczeństwa Pacjentów oraz powtarzalności wyników cewnikowania przeprowadzanego zgodnie z ustalonymi i opisanymi procedurami.