Oddział Urazowo- Ortopedyczny

Gabinety Lekarzy: 81 537 46 83

Lokalizacja: Blok C, III piętro

Liczba łóżek: 46 + 4 pooperacyjnych

Oddział Ortopedyczno-Urazowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego utworzony został jesienią 1993 r. Jest jednym z największych na Lubelszczyźnie i zabezpiecza potrzeby medyczne mieszkańców Lublina i makroregionu.
Obecnie Oddział dysponuje 46-ma łóżkami i dodatkowo 4-ma łóżkami obserwacji pooperacyjnej rozmieszczonymi na 18 salach.
Sale pacjentów są 2 i 3 osobowe, wyposażone w oddzielne węzły sanitarne, co jest dogodne dla leczonych, a także ułatwia pracę personelu medycznego.
Zabiegi operacyjne wykonywane są równolegle na 2 salach operacyjnych Centralnego Traktu Operacyjnego przeznaczonych wyłącznie do operacji narządu ruchu.

Kadrę medyczną Oddziału stanowi zespół 9-ciu lekarzy specjalistów w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu, 6-ciu rezydentów, 2-ch rehabilitantów oraz 26-cio osobowy zespół pielęgniarski.

Oddział posiada akredytację Ministerstwa Zdrowia umożliwiającą prowadzenie specjalizacji i staży w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Dorobek naukowy obejmuje wiele publikacji naukowych oraz wystąpień na krajowych i międzynarodowych kongresach. Od wielu lat rozwija się współpraca z wieloma ośrodkami krajowymi i zagranicznymi.
Leczymy w Oddziale ok.1300 pacjentów rocznie i wykonujemy ok. 1100 zabiegów, w tym 430 zabiegów protezoplastyki pierwotnej i rewizyjnej stawów biodrowych i kolanowych.

Blisko połowa leczonych to poszkodowani z najcięższymi urazami narządu ruchu.
W Oddziale stosujemy nowoczesne techniki operacyjne:
- szeroki wachlarz zespoleń śródszpikowych
- zespolenia dynamiczne
- osteosynteza indywidualnie dobranymi tytanowymi płytami LCP (Low Contact Plate)
- stabilizacje zewnętrzne złamań otwartych ( stabilizator Mono-Tube i system Struhla Hassa)

Specjalizujemy się w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów biodrowych i kolanowych.
W zaawansowanej chorobie zwyrodnieniowej stawów kolanowych i biodrowych stosujemy nowoczesne systemy endoprotez mocowanych w sposób cementowany lub bezcementowy.
Dysponujemy implantami produkowanymi przez wiodące światowe firmy.