Poradnia Leczenia Osteoporozy

Czynna:

Dni tygodnia:    Godziny:         Nr gabinetu:
Poniedziałek 14:00 - 18:00 27
08:40 - 14:00 27
Środa 08:40 - 14:00 27
Czwartek 08:00 - 12:45 27
Piątek 08:00 - 12:45 27

Rejestracja główna -Blok A-parter, tel 532-26-30, 537-41-71

Skierowanie: wymagane

lek. med. Asarabowski Jerzy

Badania densytometryczne wykonywane są również bez skierowania (odpłatnie) w godzinach od 10.00 -13.00. Rejestracja telefoniczna pod nr tel. 81 537 45 85 lub osobiście w Pracowni Densytometrycznej -  Blok A - parter p.26.

Cennik znajduje sie poniżej w załączniku.

Informacja dla pacjenta

Densytometria - badanie umożliwiające wczesne wykrywanie zmian zachodzących w tkance kostnej. Podstawę do rozpoznania osteoporozy stanowi ocena gęstości mineralnej kości w obrębie szyjki kości udowej i kręgosłupa w części lędźwiowej (L1-L4) oraz ocena czynników ryzyka złamań.

Wskazania do wykonania badania u wszystkich pacjentów bez względu na płeć:

• Osteoporoza w wywiadzie rodzinnym

• Monitorowanie leczenia osteoporozy

• Długotrwałe ograniczenia podaży wapnia ( np. nietolerancja mleka, alergie)

• Złamania kości występujące po minimalnych urazach

• Nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, nadmierne spożycie kawy

• Przedłużające się unieruchomienie (ponad miesiąc)

• Brak aktywności fizycznej

• Choroby endokrynologiczne: cukrzyca, zespół Cushinga nadczynność tarczycy, nadczynność przytarczyc

• Choroby reumatologiczne: reumatoidatoidalne zapalenie stawów zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa toczeń rumieniowatyDługotrwałe przyjmowanie leków: kortykosteroidów, przeciwzakrzepowych, hormonów tarczycy, przeciwpadaczkowych, przeciwwrzodowych

• Choroby nerek i dializoterapia, chemioterapia

• Nieprawidłowy lub wątpliwy wynik badania przesiewowego wykonanego małym niestacjonarnym aparatem

• Nadciśnienie tętnicze leczone blokerami wapnia

Jak wygląda badanie?

• Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut, jest zupełnie bezbolesne i nieszkodliwe dla zdrowia.

• Do samego badania densytometrycznego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Pacjent nie musi się też rozbierać. W polu badania nie mogą jednak znaleźć się żadne metalowe części takie jak: suwaki, klamry od pasków, guziki, napy, ćwieki, biżuteria. Dla wygody pacjenta i jakości badania należy przyjść ubranym w strój nieograniczający ruchu i pozbawiony wyżej wymienionych metalowych elementów.

• Do badania należy położyć się na specjalnym stole/łóżku, w zależności od rodzaju badania trzeba przyjąć odpowiednią pozycję (np. na plecach lub na boku ). Ramię densytometru przesuwa się nad ocenianym fragmentem kośćca. Na ekranie komputera pojawia się obraz kości i dokonywany jest pomiar gęstości kości mineralnej. Wynik przedstawiony jest w formie wykresu i tabeli i podawany w g/cm2.