Rejestracja 81 537 41 71 

Misja Szpitala

Misja Szpitala
"Warto służyć każdemu człowiekowi i dla każdego warto się poświęcić"
Kardynał Stefan Wyszyński

Aktualności

„KARDIOCHIRURGIA – podpisz petycję!”10-07-2025

Zwracamy się z gorącym apelem o poparcie inicjatywy pilnego zawarcia przez Narodowy Fundusz...

Czytaj więcej...

Zespół lekarzy w trakcie zabiegu nowym histerioskopem
Zaawansowane leczenie ginekologiczne pacjentek10-07-2025

Szpital zakupił nowoczesny histeroskopowy system do usuwania tkanek wewnątrzmacicznych. Jest to...

Czytaj więcej...

Sala operacyjna, na pierwszym planie kobieta przyglądająca sięukładaniu narzędzi operacyjnych przez mężczyznę z drugiego planu
Kontrola konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie kardiochirurgii wypadła pozytywnie dla naszego oddziału08-07-2025

Oddział Kardiochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała...

Czytaj więcej...

Konferencja prasowa dotycząca odzdiału kardiochirurgii - na zdjęciu marszałek woj. Lubelskiego Jarosław Stawiarski
Konferencja dot. odmowy podpisania kontraktu NFZ na powstanie Oddziału Kardiochirurgii18-06-2025

Dlaczego Narodowy Fundusz Zdrowia, pomimo spełnienia wszelkich standardów, odmawia podpisania...

Czytaj więcej...

Plakat programu moje zdrowie
Program profilaktyczny Moje Zdrowie10-06-2025

Dbaj o siebie z programem Moje Zdrowie. Jeśli masz skończone 20 lat, ten bezpłatny program jest dla...

Czytaj więcej...

Czuły Dotyk Kobiecości, Czyli Porozmawiajmy o Transformacji Menopauzalnej29-05-2025

Czuły Dotyk Kobiecości, Czyli Porozmawiajmy O Transformacji Menopauzalnej

Czytaj więcej...

Pacjentka w trakcie badania poziomu cukru we krwii w ramach akcji Profilaktyki Chorób Układu Krążenia
Akcja na pl. Litewskim w Lublinie – Profilaktyka Chorób Układu Krążenia29-05-2025

Pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w dniach 27 -...

Czytaj więcej...

Obraz przedstawia Panią dr Małgorzata Piasecka, dyrektor ds. Lecznictwa w trakcie prelekcji w ramach warsztatów.
Wyzwania we współczesnej antybiotykoterapii27-05-2025

Za nami Warsztaty regionalne dotyczące diagnostyki, profilaktyki i terapii zakażeń. Wydarzenie...

Czytaj więcej...

Życzenia z okazji Dnia Diagnosty Laboratoryjnego
Dzień Diagnosty Laboratoryjnego27-05-2025

27 maja Dzień Diagnosty Laboratoryjnego

Czytaj więcej...

Plakat konferencji VII Śląskie Dni Medycyny Stanów Nagłych
VII Śląskie Dni Medycyny Stanów Nagłych21-05-2025

W dniach 26-28 września 2025 r. w Wiśle w Hotelu Stok zorganizowana zostanie VII edycja...

Czytaj więcej...

Cykl filmów na temat lokalizacji
oddziałów szpitalnych i poradni specjalistycznych

Zapraszamy do obejrzenia filmu na temat Centrum Edukacyjnego Robotyki Operacyjnej  przy al. Kraśnickiej, w którym przeprowadzane są operacje z użyciem robota da Vinci.

Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej, dzięki inicjatywie Dyrekcji Szpitala, zatrudnia znakomitych lekarzy, którzy nie tylko posiadają uprawnienia do wykonywania operacji z użyciem robota, ale mają również status proktorów, czyli specjalistów mogących szkolić przyszłych operatorów.  Zespół tworzą chirurg dr n. med. Jerzy Draus, urolog dr n. med. Janusz Frey i ginekolog dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski. Obecność proktorów oraz nowoczesnego zaplecza dydaktycznego pozwoliło na stworzenie Centrum Edukacyjnego Robotyki Operacyjnej, w którym obok realizowania procedur medycznych przeprowadzane są szkolenia z zasad bezpiecznego korzystania i stosowania operacyjnych systemów robotycznych.

Wszelkie informacjie dotyczące zakresu wykonywanych przez szpital procedur medycznych są dostępne na stronie szpitala pod hasłem:
Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej.

 


Lepiej wiedzieć profilaktycznie

LEPIEJ WIEDZIEĆ PROFILAKTYCZNIE to rozmowy z ekspertami, które przekazują nam wiedzę merytoryczną oraz zachęcają do udziału w regularnych badaniach profilaktycznych. Cykl 30 podcastów składa się z 5 modułów tj.:

  1. Aktywność
  2. Emocje
  3. Otyłość
  4. Zdrowie Mężczyzn
  5. Onkologia

Zobacz wszystkie filmy Czerwona ikona przycisku odtwarzaj

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lublinie znajduje się przy al. Kraśnicka 100, 20-718 Lublin. Nadrzędnym celem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego SPZOZ w Lublinie jest: „Świadczenie specjalistycznych usług medycznych w formie opieki stacjonarnej, opieki ambulatoryjnej, diagnostyki i rehabilitacji” na jakościowo wysokim poziomie, zapewniającym pacjentom, a także personelowi przyjazne i bezpieczne warunki leczenia i pracy.

W Centrum Edukacyjnym Robotyki Operacyjnej, działającym w naszym Szpitalu, po raz pierwszy odbyły się operacje zmniejszenia żołądka przy użyciu systemu robotycznego. Przeprowadzili je gościnnie specjaliści z Ośrodka Chirurgicznego Leczenia Otyłości w Łęcznej lek. Maciej Pastuszka i lek. Piotr Cedrowicz oraz dr n. med. Jerzy Draus, specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej i kolorektalnej związany z CERO. Na co dzień operacje bariatryczne wykonywane są laparoskopowo. Lubelski ośrodek jako drugi w Polsce będzie wykonywał tego typu zabiegi przy użyciu robota da Vinci.

Według WHO otyłość to epidemia XXI wieku, która prowadzi do rozwoju wielu schorzeń takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia metaboliczne, czy nowotwory. Osoby z nadwagą i otyłością mają zmniejszoną tolerancję wysiłku, bóle stawowe, problemy z oddychaniem i krążeniem.

- Chorzy na otyłość są często wykluczeni z normalnego życia. Nie są w stanie pracować. Wymagają pomocy innych osób w codziennym funkcjonowaniu. Leczenie bariatryczne jest dla nich szansą na powrót do zdrowia i normalnego życia. Operacje bariatryczne są często ostatnim ratunkiem dla pacjentów z otyłością olbrzymią. Prowadzą do znaczącej redukcji masy ciała, co w efekcie poprawia ogólną wydolność organizmu oraz po pewnym czasie powoduje wycofanie lub złagodzenie objawów chorób towarzyszących otyłości mówi Maciej Pastuszka, specjalista chirurg, bariatra, lekarz koordynujący Oddziału Chirurgicznego Ogólnego SPZOZ w Łęcznej.

Budowę ciała i stopień odżywienia określić można za pomocą wskaźnika BMI (body mass index), który w prosty sposób każdy może obliczyć wpisując swój wzrost i wagę do dostępnego w Internecie kalkulatora. Prawidłowe BMI mieści się w przedziale 20 – 25 kg/m2. Powyżej 30 kg/m2 rozpoznajemy otyłość. Pacjenci, których BMI przekracza 40 kg/m2 kwalifikują się do leczenia bariatrycznego. Proces leczenia rozpoczyna się od wizyty bariatrycznej podczas której przeprowadzany jest wywiad i badanie lekarskie. Chory otrzymuje informacje o kolejnych etapach leczenia i kierowany jest na niezbędne badania diagnostyczne oraz konsultacje specjalistów: dietetyka, psychologa, fizjoterapeuty, kardiologa, pulmonologa oraz chirurga. W razie potrzeby otrzymuje odpowiednie leczenie farmakologiczne. Wraz z dietetykiem pacjent pracuje nad zmianą nawyków żywieniowych. Pod kontrolą fizjoterapeuty zwiększa swoją aktywność fizyczną. Często konieczna jest pomoc psychologiczna.

Efektem tak prowadzonych kilkumiesięcznych przygotowań jest znacząca poprawa wydolności organizmu chorego oraz redukcja wyjściowej masy ciała o co najmniej 5 procent. Przygotowany w ten sposób pacjent kwalifikowany jest do operacji. Rodzaj zabiegu dobierany jest indywidualnie w oparciu o wyniki badań, sytuację kliniczną oraz preferencje pacjenta. Najczęściej wykonywane operacje to sleeve gastrectomia (rękawowa resekcja żołądka) oraz gastric bypass (ominięcie żołądkowe met Roux-en-Y).

- Przez 10 lat wraz z moim zespołem wykonaliśmy ponad 2 tys. pierwotnych operacji bariatrycznych oraz kilkaset bardzo skomplikowanych operacji rewizyjnych. Wszystkie operacje przeprowadzane były laparoskopowo. „Największa” pacjentka jaką zoperowaliśmy miała BMI 90 kg/m2 i ważyła ponad 250 kg! W naszym ośrodku operujemy także chorych z otyłością olbrzymią, którzy wymagają leczenia operacyjnego innych chorób chirurgicznych. Użycie robota da Vinci w bariatrii może znacznie ułatwić, a czasem wręcz umożliwić wykonanie szczególnie trudnych operacji. Myślę, że znajdzie swoje miejsce w chirurgii chorych na otyłość olbrzymią – dodaje dr Maciej Pastuszka.

Podczas pierwszej robotycznej sesji bariatrycznej w WSS zoperowano troje pacjentów. Operacje przebiegły zgodnie z planem. Po zabiegach pacjenci czuli się dobrze i zostali wypisani do domu
w pierwszej i drugiej dobie po operacji. Przez rok pozostaną pod kontrolą zespołu wielodyscyplinarnego, który pomoże im powrócić do normalnego życia. U jednego z pacjentów pooperacyjna redukcja masy ciała umożliwi przeprowadzenie skomplikowanej operacji ortopedycznej, dzięki której będzie mógł chodzić.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi pacjentami. Są w dobrej kondycji. Przed nimi nowe wyzwania i zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych ale także całego stylu życia. Otyłość jest chorobą nieuleczalną i pacjenci powinni pozostać pod opieką psychologa oraz ośrodka prowadzącego leczenie bariatryczne jak najdłużej – mówi Dorota Cichocka, koordynator Centrum Edukacyjnego Robotyki Operacyjnej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego
w Lublinie.

- Czuję dużą satysfakcję obserwując rozwój Centrum Edukacyjnego Robotyki Operacyjnej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. Pojawiają się nowe rodzaje operacji, zapraszani są nowi specjaliści i przykładem takiej współpracy są właśnie przeprowadzone operacje bariatryczne. A więc nie tylko wzrasta sukcesywnie ilość przeprowadzonych zabiegów, ale także powstają nowe możliwości wykorzystania systemu robotycznego. Cieszą się lekarze, bo pracują na nowoczesnym sprzęcie, ale przede wszystkim korzyść odnoszą pacjenci  - mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Previous Next Play Pause
1 2 3

Dowiedz się więcej

Certyfikaty i nagrody

Z przyjemnością informujemy, że 20 czerwca 2018 roku Szpital po raz drugi otrzymał Certyfikat Akredytacyjny przyznawany przez Ministra Zdrowia.

Czytaj więcej

O Szpitalu

Nadrzędnym celem Szpitala jest świadczenie specjalistycznych usług medycznych na jakościowo wysokim poziomie.

Czytaj więcej

Współpraca ze szpitalem

Rodzaje ogłoszeń dla podmiotów zewnętrznych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie. Sprawdź cennik dotyczący współpracy.

Czytaj więcej

Dostępność Plus

Informacje i ankiety związane z dostępnością Szpitala dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Czytaj więcej

Back to top