Zakładowe Organizacje Związkowe działające przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Lublinie zorganizowały 13 maja manifestację przed budynkiem Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. Pracownicy Szpitala spotkali się także z Wojewodą Lubelskim Krzysztofem Komorskim, żeby nie dopuścić do zamknięcia niedawno utworzonego Oddziału Kardiochirurgii.

Oddział Kardiochirurgii funkcjonuje od 1 stycznia 2025 roku dzięki zaangażowaniu kadry medycznej i finansowaniu ze środków wewnętrznych Szpitala. Bez kontraktu z NFZ jego dalsze działanie jest zagrożone.

Region lubelski charakteryzuje wysoka zapadalność na choroby układu krążenia, będące główną przyczyną zgonów. Pacjenci, którzy wymagają pilnych zabiegów kardiochirurgicznych, nadal muszą borykać się z problemem długich kolejek, odległych terminów zabiegów oraz koniecznością szukania pomocy w ośrodkach poza województwem.

Tymczasem Oddział Kardiochirurgii, który obecnie działa w Szpitalu przy al. Kraśnickiej jest w pełni przygotowany, aby świadczyć kompleksowe usługi w ramach finansowania NFZ. Liczba pacjentów wymagających zabiegów kardiologicznych w zestawieniu z dostępnością do tego rodzaju świadczeń w podmiotach z którymi NFZ podpisał stosowne umowy, sprawia, że Oddział Kardiochirurgii naszego Szpitala stanowi dla wielu pacjentów jedyny dostępny w rozsądnym czasie oddział o odpowiednich kompetencjach i wyposażeniu. Dlatego też jego likwidacja, spowodowana brakiem środków finansowych, oznaczałaby konieczność odwleczenia w czasie wielu zabiegów, a w przypadkach nagłych, nawet ryzyko utraty zdrowia lub życia.

- Jest to oddział leczący najbardziej ciężkie schorzenia kardiologiczne, na które nasi pacjenci czekają. Dlatego zwracamy się z apelem o wsparcie naszych wysiłków w tej niewątpliwie słusznej sprawie. Dlaczego to jest takie istotne? Bo nasi pacjenci w poszukiwaniu pomocy jeżdżą po całej Polsce, do innych ośrodków i środki finansowe będące w dyspozycji Lubelskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia wędrują za pacjentem, niestety poza nasz region – mówi Marzena Siek, w imieniu Zakładowych Organizacji Związkowych działających w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Obecnie Oddział Kardiochirurgii Szpitala Wojewódzkiego tworzą specjaliści wysokiej klasy - lekarze, pielęgniarki, anestezjolodzy i inni pracownicy medyczni. Są to osoby o wysokich kwalifikacjach i doświadczeniu pozwalającym na udzielanie świadczeń zdrowotnych przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu spełniającego standardy polskie i europejskie. Niewątpliwie zatem, ewentualna konieczność zamknięcia Oddziału wiązałaby się z utratą potencjału ludzkiego, zwolnieniami oraz odpływem specjalistów do sektora prywatnego lub do innych województw, co z kolei spowodowałoby trwałe osłabienie systemu opieki zdrowotnej na Lubelszczyźnie.

„Mając świadomość znaczenia działalności tego Oddziału dla bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów naszego województwa i dalej całego regionu wschodniej Polski, jesteśmy zdeterminowani, aby podjąć wszelkie możliwe działania, aby uchronić Oddział Kardiochirurgii przed zamknięciem” – napisali przedstawiciele Zakładowych Organizacji Związkowych w Szpitalu przy al. Kraśnickiej w wystąpieniu do Wojewody Lubelskiego Krzysztofa Komorskiego.

Jednocześnie trwa akcja zbierania podpisów pod petycją w sprawie pozyskania finansowania z NFZ dla uruchomionego Oddziału Kardiochirurgii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Lublinie. Zebrano już kilka tysięcy głosów poparcia.

Previous Next Play Pause
1 2 3 4