W naszym szpitali została przeprowadzona 400 operacja przy użyciu robota da Vinci. Wykorzystując najnowocześniejszy sprzęt oraz umiejętności lekarzy, którzy zostali zaproszeni przez dyrekcję szpitala do współpracy, dynamicznie rozwija się także Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej.

- Z dużą satysfakcją przyjmuję fakt, że przy pomocy najwyższej jakości sprzętu medycznego, rośnie liczba i zakres wykonywanych operacji. Samorząd Województwa Lubelskiego wspierając zakup systemu chirurgii robotycznej da Vinci, chciał, aby największa placówka medyczna w regionie świadczyła usługi dla pacjentów na najlepszym poziomie, mając dostęp na wysokospecjalistycznych urządzeń – mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Robot da Vinci to najnowocześniejsze narzędzie operacyjne w rękach chirurgów. Szpital przy
al. Kraśnickiej  dołączył do grona kilkunastu placówek medycznych w naszym kraju, które wykorzystują robota w swojej pracy. Operacje w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego wykonywane są obecnie w trzech zakresach: chirurgii (onkologiczna chirurgia kolorektalna), urologii (prostatektomie radykalne) i ginekologii (nowotwory trzonu macicy, stany przedrakowe szyjki macicy). W planach szpital chce prowadzić zabiegi z użyciem robota da Vinci
w zakresie torakochirurgii, kardiochirurgii i laryngologii.

- W porównaniu do chirurgii tradycyjnej, przeprowadzenie operacji z użycie robota przynosi pacjentowi szereg korzyści. Jest to przede wszystkim znaczne zmniejszenie dolegliwości po operacji, skrócenie czasu hospitalizacji, nawet o kilka dni w stosunku do tradycyjnej chirurgii, mniejsze zużycie leków przeciwbólowych. Wykorzystywane narzędzia robotyczne zmniejszają także urazy wewnętrzne
i krwawienia, dzięki czemu zmniejsza się prawdopodobieństwo komplikacji pooperacyjnych
– mówi
dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski, który przeprowadził w szpitalu przy al. Kraśnickiej 400 zabieg z użyciem robota da Vinci.

Prof. Andrzej Nowakowski  jest także kierownikiem Poradni Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w Zakładzie Profilaktyki Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego
w Warszawie. Pracuje także w Centrum Edukacyjnym Robotyki Operacyjnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. Jest jednym z kilku lekarzy – zaproszonych do współpracy przez Piotra Mateja, dyrektora szpitala przy al. Kraśnickiej – którzy nie tylko posiadają uprawnienia do wykonywania operacji robotycznych, ale mają również status proktorów, czyli specjalistów mogących szkolić przyszłych operatorów. Zabiegi z chirurgii robotycznej mogą wykonywać jedynie lekarze posiadający stosowne certyfikaty, a proces kształcenia trwa kilka miesięcy.

To właśnie jeden z proktorów, chirurg dr n. med. Jerzy Draus przeprowadził w 2022 roku w lubelskim szpitalu pierwszą operację z użyciem robota da Vinci. Zresztą cały czas operuje i szkoli lekarzy przy
al. Kraśnickiej.  Dr Draus jest absolwentem Akademii Medycznej w Lublinie. Doświadczenie zdobywał w wiodących klinikach w Europie. Wykonał ponad 1200 operacji kolorektalnych (jelita grubego)
z użyciem systemu robotycznego da Vinci oraz ponad 300 zabiegów robotycznych przepuklin brzusznych. Obecnie jest Ordynatorem Oddziału Kolorektalnego w Hallands Hospital Halmstade
w Szwecji.