W pracowni endoskopowej Szpitala pojawił się nowoczesny sprzęt medyczny do wykonywania badań endoskopowych przewodu pokarmowego. Dzięki temu pacjenci będą czuli się w czasie zabiegów bardziej bezpiecznie i komfortowo.

- W naszych działaniach konsekwentnie stawiamy na podnoszenie jakości w kompleksowej opiece nad pacjentami, a co się z tym wiąże pomagamy szpitalom w zakupach nowoczesnego sprzętu medycznego. Wszystko po to, aby nowoczesne technologie dawały specjalistom możliwości skutecznej pomocy potrzebującym. Dla mnie, marszałka województwa lubelskiego są to najważniejsze rzeczy, jakie dzieją się w ostatnim czasie w podległych mi jednostkach służby zdrowia mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lublinie: – Dzięki doposażeniu pracowni endoskopowej naszego Szpitala
w nowoczesną aparaturę medyczną,  gastroenterolodzy uzyskają możliwość wykonywania szerszego zakresu zabiegów medycznych. Jest to sprzęt najnowszej generacji, niezwykle precyzyjny, wykorzystujący także sztuczną inteligencję, pozwalającą na zwiększenie wykrywania potencjalnych zmian chorobowych
.

Pracownia została wyposażona w trzy tory wizyjne z procesorami  firmy Olympus EVIS X 1 oraz jeden EVIS EXTRA III z wbudowanym aparatem USG, pozwalającym na wykonywanie badań i zabiegów ultrasonografii  endoskopowej. Do dyspozycji lekarzy są również nowe gastroskopy, kolonoskopy, duodenoskopy oraz gastroskop EUS. Zakupiono także dwie nowoczesne diatermie, pozwalające na  bezpieczną  elektroresekcję wykrytych zmian. Wszystkie aparaty wyposażone są w funkcję Water-Jet, umożliwiającą płukanie przewodu pokarmowego w trakcie badania.

Posiadanie nowoczesnego sprzętu endoskopowego daje nam nowe możliwości diagnostyczno- terapeutyczne. Dodatkowe funkcje zestawów endoskopowych wspomagają pracę endoskopisty, pozwalając na większą czułość w wykrywaniu zmian w  przewodzie pokarmowym, w tym wczesnych zmian nowotworowych, co ma kluczowe znaczenie w ich leczeniu. Dotychczas wykonywane standardowe  zabiegi   endoskopowe m.in. gastroskopia, kolonoskopia czy polipektomia endoskopowa, mogą być obecnie wykonywane bardziej bezpiecznie i komfortowo dla samego pacjenta mówi dr n. med. Krystyna Kłosowska-Kapica, ordynator Oddziału Gastroenterologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie

Zakupiony system obrazowania endoskopowego EVIS X1, posiada wiele nowych unikalnych cech.
NBI (Narrow Band Imaging) to znana już, zaawansowana i sprawdzona w praktyce technologia, która umożliwia niezawodną diagnostykę optyczną poprzez utworzenie silnego kontrastu między naczyniami a otaczającą błoną śluzową. Ma to istotne znaczenie przy wczesnym wykrywaniu zmian chorobowych oraz przy podejmowaniu decyzji co do możliwości i wyboru techniki  ich usunięcia.

Krwawienie z przewodu pokarmowego stanowi poważne wyzwanie związane z dużą śmiertelnością
i znacznymi kosztami leczenia. Zakupione zestawy endoskopowe ułatwiają  pracę  lekarza  umożliwiając  uwidocznienie głębokich naczyń krwionośnych i potencjalnego źródła krwawienia, dają możliwość natychmiastowego leczenia
zabiegowego  – dodaje dr n. med. Krystyna Kłosowska-Kapica.

Z kolei technologia TXI zwiększa widoczność potencjalnych i wcześniej wykrytych zmian (w tym stanów zapalnych, a nawet bardzo małych zmian, które są łatwe do przeoczenia), uwypuklając subtelne różnice między tkankami poprzez lepsze uwidocznienie kolorów i tekstur oraz zwiększenie jasności.

Aktualnie w Oddziale Gastroenterologii, w  ramach hospitalizacji wykonywane są badania endoskopowe diagnostyczne  tj.  gastroskopia i kolonoskopia,  a także  zabiegi endoskopowe – polipektomie w górnym i dolnym odcinku przewodu pokarmowego, zabiegi tamowania krwawień
z przewodu pokarmowego, opaskowanie profilaktyczne żylaków przełyku, poszerzanie balonowe, protezowania zwężeń przewodu pokarmowego. Wykonywanych jest szereg zabiegów ECPW (cholangiopankreatografia wsteczna) zarówno z przyczyn  nagłych jak i w  trybie planowym.  Planowane jest rozszerzenie zakresu świadczeń  o badania i zabiegi  z wykorzystaniem  endosonografii (EUS), głównie w zakresie diagnostyki oraz leczenia chorób trzustki i dróg żółciowych.