INFORMACJA PRASOWA

Dodatkowe Fundusze Europejskie na budynek zabiegowo-anestezjologiczny szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie zrealizuje projekt wart 76 mln zł zakładający utworzenie nowego budynku zabiegowo-anestezjologicznego. Unia Europejska dołoży do inwestycji blisko 65 mln zł. Podczas dzisiejszego briefingu marszałek Jarosław Stawiarski oraz dyrektor szpitala Piotr Matej przedstawili wstępne założenia projektu.

Jednym z priorytetów Zarządu Województwa Lubelskiego jest sprawna i efektywna ochrona zdrowia. To także poprawa warunków leczenia pacjentów i ich hospitalizacji, a także podnoszenie jakości świadczeń zdrowotnych. Stąd projekt pt. Utworzenie systemu zabiegowo-anestezjologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie, który zakłada budowę odrębnego tzw. budynku R, przyległego do bloku C (od strony południowo-wschodniej) i skomunikowanego z pozostałą częścią placówki.

- Kończymy budowę szpitala przy al. Kraśnickiej. Jest to duża inwestycja, która ma poprawić funkcjonowanie szpitala i wprowadzić go na wyższy poziom. Przedsięwzięcie umożliwi także leczenie pacjentów w nowoczesnych i przyjaznych warunkach z zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego - podkreślał Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

W trzykondygnacyjnym, podpiwniczonym obiekcie znajdzie się:

• blok operacyjny, w skład którego wejdzie 5 sal operacyjnych z pomieszczeniami funkcyjnymi oraz jedna sala hybrydowa z możliwością montażu robota chirurgicznego i urządzeń do neuronawigacji oraz tomografii śródoperacyjnej;
  • Oddział Intensywnej Terapii i Anestezjologii obejmujący 18 łóżek usytuowanych w zespołach 2- i 4-łóżkowych. Dodatkowo uwzględniono organizację 2 izolatek, gabinetu diagnostyczno-zabiegowego oraz pomieszczenia dla personelu, jak również pomieszczenia funkcyjne i magazynowe;
  • Apteka szpitalna;
  • Centralna Sterylizatornia z bezpośrednią komunikacją pionową z nowym blokiem operacyjnym.

- Ten blok operacyjny został zaprojektowany już w 1974 roku, kiedy planowano szpital, ale nigdy nie było na niego środków. Mam nadzieję, że w 2023 roku nastąpi zakończenie procesu inwestycyjnego i przyjmiemy pierwszych pacjentów - podkreślał dyrektor szpitala Piotr Matej.

W budynku zostaną zastosowane najnowocześniejsze rozwiązania techniczne do sterowania mediami. Zainstalowane systemy pozwolą m.in. na sterowanie energią elektryczną oraz pozostałymi instalacjami użytkowymi. W ramach inwestycji zakupiony zostanie także sprzęt medyczny:

• kolumna anestezjologiczna – 6 szt.
  • kolumna chirurgiczna – 6 szt.
  • lampa operacyjna – 6 szt.
  • lampa zabiegowa – 1 szt.
  • sufitowy system zasilający dla stanowiska OIT – 24 szt.

Projekt pt. Utworzenie systemu zabiegowo-anestezjologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie, zostanie zrealizowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 z zakresu Infrastruktury ochrony zdrowia.