Rejestracja 81 537 41 71 

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie podpisał dzisiaj umowę na modernizację jedynego w regionie Klinicznego Oddziału Toksykologiczno-Kardiologicznego. Środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego zostaną również przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego. Całkowity koszt projektu to 18,6 mln zł.

Dyrektor szpitala Piotr Matej podpisał umowę z Grzegorzem Pawłowskim, prezesem firmy Max-Bud, na realizację tej inwestycji. W wydarzeniu uczestniczył Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Znajdujący się w strukturach szpitala Kliniczny Oddział Toksykologiczno-Kardiologiczny to jedyny ośrodek toksykologiczny w makroregionie, leczący osoby z objawami zatrucia. Ilość leczonych pacjentów utrzymuje się od lat na wysokim poziomie. Hospitalizowane są m.in. osoby pod wpływem –substancji psychotropowych, dopalaczy, itp. ale także dzieci poniżej 18-roku życia z objawami zatrucia.

- Jestem przekonany, że po tej stronie Wisły nie będzie tak nowoczesnego Oddziału Toksykologiczno-Kardiologicznego, który będzie leczył wszystkie przypadki zatruć. Trzeba pamiętać, że Lubelszczyzna jest regionem rolniczym i będą tu leczeni również pacjenci po zatruciach różnymi substancjami chemicznymi – powiedział marszałek Jarosław Stawiarski.

Aktualnie Kliniczny Oddział Toksykologiczno-Kardiologiczny znajduje się na V piętrze w Bloku C, gdzie na jednej kondygnacji sąsiaduje z Oddziałem Alergologii i Chorób Płuc oraz innymi oddziałami znajdującymi się w tym budynku. Dysponuje 50-ma łóżkami.

- W ramach realizacji projektu oddział zmieni swoją lokalizację. Jest to podyktowane koniecznością zwiększenia powierzchni całego oddziału, w celu optymalizacji warunków dla prowadzenia działalności. Dodatkowo usytuowanie oddziału w odrębnym, niezależnym budynku, zwiększy bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu. Ma to związek ze specyfiką oddziału, na który często trafiają osoby pobudzone, będące pod wpływem substancji psychoaktywnych – mówi Piotr Matej – Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie.

W nowym miejscu znajdującym się w bloku G szpitala utworzona zostanie oddzielna, monitorowana Izba Przyjęć, dedykowana wyłącznie pacjentom tego oddziału. Ważnym elementem projektu będzie otwarcie Pracowni Hiperbarii Tlenowej. Tak jak podkreślił marszałek Stawiarski, województwo lubelskie jest zagłębiem rolniczym i często pojawiają się zatrucia chemicznymi środkami ochrony roślin. Komora hiperbaryczna będzie stosowana również w zatruciach tlenkiem czadu.

Jakość usług medycznych zostanie podniesiona poprzez utworzenie 18 stanowisk intensywnej opieki medycznej, wyposażonych w kardiomonitory, zestawy pomp infuzyjnych i urządzenia umożliwiające wentylacje mechaniczną. Zmodernizowana zostanie również Pracownia Echokardiograficzna, gdzie trafiają pacjenci z niewydolnością serca, migotaniem przedsionków czy wadami serca. Dotacja ze środków unijnych obejmie także utworzenie specjalistycznej pracowni TiltTest, stanowiska dla pozaustrojowej eliminacji trucizn metodą dializy albuminowej wątroby, gabinetu USG oraz gabinetu psychologa/psychiatry.

Previous Next Play Pause
1

Back to top