Rejestracja 81 537 41 71 

Logo Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie

Do maja 2025 roku ma zostać ukończony pierwszy etap budowy Regionalnego Centrum Pulmonologii w Lublinie. Będzie ono funkcjonowało w ramach Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w lokalizacji przy ul. Herberta w Lublinie. Dzisiaj w urzędzie marszałkowskim dyrektor szpitala Piotr Matej podpisał umowę ze Szczepanem Kusibabem, wiceprezesem firmy Adamietz i wykonawcą. Koszt inwestycji wyniesie 36,5 milionów złotych.

Budowa Regionalnego Centrum Pulmonologii (RCP) jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na usługi medyczne z zakresu chorób układu oddechowego. Według opracowań medycznych w województwie lubelskim, ale też w całej Polsce, do 2029 roku prognozowany jest dziesięcioprocentowy wzrost zapadalności na choroby układu oddechowego, m.in. przewlekłe zapalenie płuc, niewydolność oddychania, choroby śródmiąższowe czy zaburzenia oddychania w czasie snu. Prognozuje się również, że do 2031 roku liczba hospitalizacji z powodu gruźlicy i chorób płuc wzrośnie z poziomu 18,3 tys. pacjentów do 22,2 tysięcy.

Po onkologii i chorobach serca to właśnie choroby płuc stają się „dżumą” XXI wieku. Mam nadzieję, że ten ośrodek zaspokoi medyczne potrzeby wszystkich mieszkańców województwa lubelskiego mówił marszałek Jarosław Stawiarski.

Osoby cierpiące na gruźlicę, astmę, inne choroby płuc czy alergie będą mogły otrzymać pomoc w jednym miejscu, czyli właśnie w RCP. W pierwszym etapie przy ul. Herberta powstanie dwukondygnacyjny budynek o powierzchni 3000 m2. Na parterze znajdzie się oddział chorób płuc z nieinwazyjną wentylacją mechaniczną, w którym miejsce znajdzie 30 pacjentów. Na niższej kondygnacji przewidziano miejsce na pomieszczenia zabezpieczenia technicznego, szatnie personelu i magazyny.

Regionalne Centrum Pulmonologii będzie ośrodkiem diagnostycznym i leczniczym. Po doświadczeniach epidemiologicznych utworzenie jednego centrum, wykonującego usługi medyczne na możliwie najwyższym poziomie, pozwoli na stworzenie odpowiednich warunków pozwalających na poczucie bezpieczeństwa wśród pacjentów i komfort pracy personelu. To rozpoczęcie nowej jakości w zakresie leczenia chorób płuc, co jest odpowiedzią na potrzeby obecnych czasówzapewnił Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

Wartość inwestycji to 36,5 mln zł, w tym 30 mln zł Samorząd Województwa Lubelskiego pozyskał z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu. Pozostała kwota pochodzi z budżetu Województwa Lubelskiego.

Rozpoczynająca się właśnie budowa RCP to pierwszy etap tej inwestycji. Docelowo, dla osób z chorobami układu oddechowego ma powstać 150 łóżek. Całkowity koszt utworzenia placówki szacuje się na ponad 100 mln zł.

Previous Next Play Pause
1 2

Back to top