Rejestracja 81 537 41 71 

Ponad 38 milionów złotych przeznaczono na nową pralnię oraz kuchnię w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. 28 września br. nastąpiło oficjalne otwarcie obydwu pomieszczeń w bloku H szpitala przy al. Kraśnickiej.

- Dzięki tym inwestycjom zyskają pacjenci w woj. lubelskim, a to jest najważniejsze w systemie opieki zdrowotnej.  Jestem przekonany,  że nowa kuchnia będzie przygotowywała dobre posiłki, które będą smaczne i pożywne. Z kolei dzięki uruchomieniu pralni na terenie szpitala w znacznym stopniu zostaną zmniejszone koszty funkcjonowania placówki   - mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego

Nowa kuchnia szpitalna

Do tej pory pomieszczenia kuchni w szpitalu przy al. Kraśnickiej były wynajmowane firmie zewnętrznej, która zabezpieczała usługi żywieniowe dla pacjentów. W wyniku inwestycji prowadzenie kuchni będzie wykonywane na miejscu, przez pracowników szpitala.

Celem modernizacji i wyposażenia własnej kuchni szpitalnej było podniesienie jakości żywienia pacjentów. Teraz posiłki przygotowywane będą na miejscu pod kontrolą dietetyków szpitala mówi Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lublinie.

Modernizacja pomieszczeń kuchni polegała na generalnym remoncie tj. całkowitym demontażu ścian działowych wraz z kompleksową wymianą sprzętu i pozostałego wyposażenia. Wymieniono stolarkę okienną i drzwiową jak również instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną, wentylacji, klimatyzacji, ciepła technologicznego i pary. W ramach projektu wymieniono całe wyposażenie kuchni. Na miejscu są już najnowocześniejsze kotły warzelne, urządzenia multifunkcyjne, piece konwekcyjne, zmywarki  kapturowe i zmywarka tunelowa.

Stworzenie przyszpitalnej kuchni nie jest łatwe, gdyż jedzenie, oprócz wyjątkowo wysokich  standardów higienicznych, powinno uwzględniać aspekt wspomagania leczenia w postaci różnych diet  zapisanych przez lekarza. Od dzisiaj mamy pełną kontrolę nad doborem produktów i jakością posiłków wydawanych pacjentom mówi Joanna Smarzak, dietetyk szpitalny. Nowością będzie wprowadzenie do planu dnia dodatkowego posiłku w postaci drugiego śniadania. Pacjenci będą mogli również wybierać w ramach swojej diety jedno z dwóch dań obiadowych dodaje.

Gotowe posiłki zapakowywane będą do wózków tacowych z systemem grzania
i chłodzenia. Przed zapakowaniem tac do wózków, zostaną one podłączone do stacji dokujących, które umożliwiać będą utrzymywanie właściwej temperatury. W kuchni przygotowywane będą posiłki dla 600 pacjentów szpitala. Kolejnych 400 wywożonych będzie na zewnątrz w formie cateringu, do oddziałów WSS zlokalizowanych przy ul. Herberta, Biernackiego i Lubartowskiej.

Kuchnię dopełniają nowoczesne komory chłodnicze i mroźnicze, wyposażone w system rejestracji
i monitoringu temperatury. Budynek posiada także zmywalnię, w której w szybki i dokładny sposób myte będą naczynia, tace oraz wózki.

Nowa pralnia szpitalna

Projekt obejmował adaptację istniejących pomieszczeń na szpitalną pralnię. Dotychczas usługę prania szpital zamawiał w firmie zewnętrznej – pościel i bieliznę szpitalną wożono aż do Leżajska. Od dziś to właśnie w tym miejscu prane będą wszystkie pościele i ubrania wykorzystywane
w szpitalu. W czasie 8 godzinnej zmiany będzie to 2200-2500 kg suchej bielizny. Przy jednozmianowym trybie pracy miesięcznie wypranych zostanie nawet 50 ton bielizny. 

Modernizacja pralni również polegała na generalnym remoncie. Wyposażono ją w nowoczesne urządzenia pralnicze, suszarki, magiel nieckowy, składarkę. Na terenie pralni zlokalizowany jest punkt naprawy bielizny, dodatkowe urządzenia do prasowania oraz pakowania bielizny fasonowej. W ramach projektu zakupiono również 1 800 kompletów pościeli  wraz z systemem identyfikacji asortymentu RFID.

Środki na realizację projektu „Zwiększenie bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego w zakresie usług żywieniowych i pralniczych w odpowiedzi na pandemię – COVID- 19 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ Lublinie” pochodziły z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych oraz Budżetu Województwa Lubelskiego.

Previous Next Play Pause
1 2 3 4

Back to top