W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie powstanie Oddział Neurochirurgii. Wsparcie w wysokości 29,3 mln zł zostało przyznane
w ramach 8 odsłony Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Pierwsi pacjenci pojawia się na oddziale już od 1 stycznia 2024 roku.

Szpital wojewódzki przy al. Kraśnickiej dynamicznie się rozwija i zmienia na naszych oczach.  Nowa inwestycja,  czyli oddział neurochirurgii to kolejny etap inwestycji, na którą czekali przede wszystkim pacjenci w województwie lubelskim. Zyskają oni szybszy dostęp do wysokospecjalistycznej opieki medycznej, zaś lekarze – nowoczesny sprzęt i możliwość rozwoju. Bardzo ważnym faktem jest także to, że planowana inwestycja pozwoli skrócić o dwa miesiące czas oczekiwania na świadczenia z zakresu neurochirurgii,  a często mamy tu do czynienia z diagnostyką i leczeniem medycznym osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia  – mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

W regionie lubelskim są trzy jednostki posiadające oddziały neurochirurgiczne. Wg informacji Narodowego Funduszu Zdrowia, w marcu 2023 r. czas oczekiwania na przyjęcie wynosił w Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Lublinie – 30 dni, w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu – 49 dni, a w Samodzielnym Państwowym Szpitalu Klinicznym PSK-4 aż 218 dni. Oznacza to, że w samym Lublinie średni czas oczekiwania pacjentów na przyjęcie na oddział neurochirurgii to 124 dni.

Nowy Oddział Neurochirurgii Szpitala przy al. Kraśnickiej będzie należał do grupy wysoko specjalistycznych jednostek ochrony zdrowia i świadczył usługi medyczne w zakresie operacyjnego leczenia chorób układu nerwowego. W obszarze zainteresowania neurochirurgii znajdą się m.in. mózgowie, rdzeń kręgowy, nerwy obwodowe oraz układ naczyniowy. Schorzenia, którymi będą zajmować się lekarze to na przykład ostre i przewlekłe bóle oraz urazy kręgosłupa i urazy rdzenia kręgowego, guzy mózgu i nowotworowe zmiany w obrębie kręgosłupa, choroby naczyniowe mózgu, krwotoki wewnątrzczaszkowe i nadciśnienie wewnątrzczaszkowe.

Uzasadnieniem do realizacji planowanej inwestycji jest wzrost zachorowań w zakresie chorób neurologicznych nasilających się w społeczeństwie. Znamienne jest, że dotyczą one zarówno dzieci, jak i dorosłych oraz seniorów. Jest on spowodowany stresem, siedzącym trybem życia, często ze smartfonem w ręku. Dodatkowo pandemia oraz konieczność pracy i nauki zdalnej nasiliły choroby dotyczące wad postawy tj. choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, dyskopatie i inne, powodujące konieczność leczenia operacyjnegomówi Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

Zakres inwestycji obejmuje modernizację lokalizacji po byłym trakcie operacyjnym szpitala i dotychczasowym oddziale toksykologiczno-kardiologicznym oraz zakup specjalistycznego sprzętu medycznego do kompleksowego procesu diagnostycznego, operacyjnego oraz terapii małoinwazyjnej chorób neurologicznych i neuroonkologicznych.