PERSONEL

81 537 46 40

Lokalizacja: Blok C, III piętro

CHARAKTERYSTYKA ODDZIAŁU

W codziennej praktyce zajmujemy się diagnostyką i leczeniem schorzeń układu moczowo-płciowego męskiego i moczowego żeńskiego. Oferujemy pacjentom szeroki zakres procedur diagnostycznych oraz leczniczych w zakresie urologii i onkologii urologicznej przy użyciu nowoczesnego sprzętu endourologicznego, laparoskopowego oraz systemu robotowego DaVinci XI. Nasz Oddział funkcjonuje zgodnie z aktualnymi wytycznymi Polskiego i Europejskiego Towarzystwa Urologicznego.

Obecnie dysponujemy 34 łóżkami w salach jedno- dwu- i trzyosobowych z pełnym węzłem sanitarnym. W Oddziale znajduje się nowoczesna, czterostanowiskowa sala służąca do intensywnego nadzoru pooperacyjnego. Nasz Oddział dysponuje pełnym dostępem do bloku operacyjnego z dedykowaną salą do operacji endoskopowych, laparoskopowych i operacji ze wsparciem robotycznego systemu Da Vinci XI. Wyposażenie oddziału oraz kompetencje zespołu sprawiają, że od lat cieszymy się renomą i dobrą opinią wśród pacjentów. W Oddziale Urologicznym zatrudnieni są lekarze specjaliści w zakresie urologii jak też lekarze w trakcie szkolenia specjalizacyjnego. Z Oddziałem współpracują dwie poradnia urologiczne (przy al. Kraśnickich 100 oraz Herberta 21), w których istnieje możliwość wykonywania endoskopii urologicznej w trybie ambulatoryjnym oraz pracownia urodynamiki.

Zakres działalności:

1. operacje raka stercza – prostatektomia radykalna z lmfadenektomią w asyście robota DaVinci (w 2022 r, wykonano w naszym ośrodku ponad 100 zabiegów robotycznej prostatektomii radykalnej)
  2. kompleksowe leczenie raka pęcherza moczowego – obejmujące operacje endoskopowe takie jak TURB czy enukleacja guzów pęcherza moczowego oraz cystektomia radykalna z odprowadzeniem moczu sposobem Brickera, bądź zastępczym pęcherzem jelitowym
  3. Leczenie operacyjne guzów górnych dróg moczowych – radykalna nefroureterektomia klasyczna lub laparoskopowa
  4. leczenie nowotworów nerek – nefrektomia radykalna oraz nefrektomia częściowa, wykonywane techniką klasyczną bądź laparoskopowa
  5. minimalnie inwazyjne leczenie przeszkody podpęcherzowej (zabiegi TURP, TUIP)
  6. kompleksowe leczenie kamicy układu moczowego – małoinwazyjne techniki leczenia kamicy jak ESWL, URSL, RIRS, miniPCNL, PCNL.
  7. Laparoskopowe operacje zwężenia podmiedniczkowego oraz żylaków powrózka nasiennego
  8. urologia rekonstrukcyjna obejmująca operacyjne leczenie przetok układu moczowego, operacje zwężeń moczowodów i cewki moczowej
  9. Małe zabiegi urologiczne – operacje wodniaka jąder, stulejki itp.

Dzięki ścisłej współpracy z Zakładem Radiologii Zabiegowej oferujemy również pacjentom inne zabiegi takie jak: embolizacja guzów nerek, krioablacja guzów nerek, embolizacja żylaków powrózka nasiennego, embolizacja tętnic sterczowych.

Wskazówki dla Pacjentów

Do Oddziału Urologii z Centrum Leczenia Kamicy Układu Moczowego poza przyjęciami w trybie nagłym przyjmowani są również Pacjenci do planowego leczenia. Pacjent do takiego przyjęcia powinien zgłosić się we wskazanym dniu na Planową Izbę Przyjęcia (bud. A), w godz. 7.30-8.30. Nie ma potrzeby być na czczo.

Należy wziąć ze sobą:

• dowód osobisty
  • skierowanie od lekarza
  • kompletną dokumentację medyczną (wcześniejsze wypisy z hospitalizacji, dokumenty potwierdzające wykonanie badań obrazowych - USG, tomografie, MRI, PET itp.)
  • pełną listą aktualnie przyjmowanych leków z planem ich zażywania
  • przybory higieny osobistej (m.in. szczoteczkę i pastę do zębów, mydło, ręcznik, przybory do golenia, klapki, wygodny dres, piżamę).

W przypadku konsultacji pacjentów pilnych zgłaszających się do Szpitalnego Oddziału Urologicznejgo, lekarz dyżurny po uprzednim zbadaniu Pacjenta zadecyduje o kwalifikacji do ewentualnych kolejnych badań lub do przyjęcia na oddział szpitala.
Wypisy są wydawane Pacjentom  w godz. 13.00-14.00. Ze względu na charakter pracy Oddziału Urologii godziny wydawania wypisów mogą się zmienić.

Wyniki badań histo-patologicznych należy odbierać w Poradni Urologicznej – od poniedziałku do piątku (budynek A, p.133-134), w  godz. 8.00-14.00 po uprzednim upewnieniu się, że są one dostępne pod nr tel.81-537-42-50.

W Oddziale Urologii istnieje możliwość odwiedzin Pacjentów bez ograniczeń - przez cały dzień (zgodnie z Regulaminem Szpitala).

Załączniki: