Rejestracja 81 537 41 71 

PERSONEL

Kierownik Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Nr 3: Lek. med. Agata Kot - specjalista medycyny rodzinnej, specjalista geriatrii
p.o. Kierownik ds. Pielęgniarstwa: Ewa Miazga

KONTAKT

Adres - 20-468 Lublin, ul. Herberta 21 (wcześniej Kruczkowskiego)

Gabinet Kierownika ds. Pielęgniarstwa 81 760-42-82
Dyżurka pielęgniarek 81 760-41-14

CHARAKTERYSTYKA ODDZIAŁU

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE ZASAD UBIEGANIA SIĘ O PRZYJĘCIE DO ZAKŁADU OPIEKUŃCZO-LECZNICZEGO W SAMODZIELNYM PUBLICZNYM SZPITALU WOJEWÓDZKIM IM. JANA BOŻEGO W LUBLINIE

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy jest stacjonarnym oddziałem zapewniającym całodobową opiekę osobom niewymagającym hospitalizacji, których stan zdrowia i stopień niepełnosprawności nie pozwala na przebywanie w swoim środowisku domowym. Są to osoby z dużymi deficytami w samoopiece i samopielęgnacji, które nie kwalifikują się do leczenia szpitalnego, ale wymagają stacjonarnych świadczeń pielęgniarskich i rehabilitacji prowadzonych pod nadzorem lekarza. Pobyt w Zakładzie ma charakter określony lub stały. Celem pobytu jest poprawa stanu zdrowia, zapobieganie powikłaniom wynikającym z procesu chorobowego i unieruchomienia, aktywizacja i usprawnienia ruchowe, zapewnienie bezpieczeństwa i opieki.

  1. Zakład Opiekuńczo-Leczniczy (zwany dalej Zakładem) realizuje świadczenia zdrowotne na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.), ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2011 r. Nr 112, poz. 654) oraz umowy zawartej z Lubelskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.
  2. W Zakładzie świadczenia gwarantowane z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej udzielane są świadczeniobiorcy, który w ocenie skalą Barthel otrzymał 40 pkt lub mniej, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej (Dz. U. nr 140 z dnia 30 sierpnia 2009 r. poz. 1147 z późn. zm.).
  3. Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje pobyty pacjentów ocenionych wyłącznie do 40 pkt wg skali Bartel, z wyłączeniem kosztów wyżywienia i zakwaterowania.
  4. Miesięczna opłata za pobyt w Zakładzie obejmująca koszty wyżywienia i zakwaterowania, o której mowa w art. 18, ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwana dalej „opłatą” jest ustalana przez kierownika Zakładu w oparciu o dokumenty stwierdzające wysokość dochodu świadczeniobiorcy określone w pkt 9, ppkt 3.
  5. Opłata odpowiada 250% najniższej emerytury, z tym że opłata nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca 70% miesięcznego dochodu świadczeniobiorcy w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej.
  6. Wysokość opłaty jest ustalana na okres roku, z zastrzeżeniem, że po każdorazowej zmianie wysokości dochodu osoby przebywającej w Zakładzie albo osób obowiązanych do ponoszenia opłat za pobyt w Zakładzie, ustala się nową opłatę.
  7. Miesięczną opłatę, o której mowa w pkt 5, obniża się odpowiednio o liczbę dni udokumentowanej nieobecności w danym miesiącu (przepustki, pobyt w szpitalu), przy czym opłatę oblicza się w ten sposób, że za dni pobytu poza Zakładem, opłata wynosi 70% opłaty pobieranej za dni obecności w Zakładzie.
  8. Do Zakładu nie przyjmuje się pacjentów, u których podstawowym wskazaniem do objęcia go opieką jest zaawansowana choroba nowotworowa, choroba psychiczna lub uzależnienie.
  9. Do Zakładu pacjenci przyjmowani są zgodnie z regulacjami prawnymi zawartymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 25 czerwca 2012 r. w sprawie kierowania do zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych (Dz. U. z 2012 r. poz. 731).
  10. Wymagane dokumenty niezbędne do kwalifikacji pacjenta do Zakładu:
    1. Skierowanie do Zakładu – wystawione wyłącznie przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego – załącznik nr 3
      1. Jeżeli chorobą współistniejącą jest choroba psychiczna wymagane jest dodatkowo zaświadczenie od lekarza psychiatry o aktualnym stanie zdrowia i braku przeciwwskazań do przebywania w Zakładzie o profilu ogólnym.
      2. W przypadku chorych nie mogących wyrazić świadomie zgody na umieszczenie w Zakładzie konieczne jest uzyskanie postanowienia Sądu o umieszczeniu bez zgody.
      3. W przypadku osoby ubezwłasnowolnionej do zgody Sądu na umieszczenie w Zakładzie należy dołączyć:
        • postanowienie Sądu o ubezwłasnowolnieniu,
        • postanowienie Sądu o ustanowieniu opiekuna prawnego.
    2. Wywiad pielęgniarki i zaświadczenie lekarskie – załącznik nr 2 
    3. Dokumenty stwierdzające wysokość dochodu (np. kserokopia aktualnej decyzji ZUS/KRUS, decyzja o zasiłku stałym, zaświadczenie o dochodach z zakładu pracy),
    4. Kartę oceny świadczeniobiorcy wg skali Barthel. – załącznik nr 4 
    5. Kserokopie ubezpieczenia zdrowotnego i dowodu osobistego,
    6. Kserokopie posiadanej dokumentacji medycznej w tym karty leczenia szpitalnego.
  11. W przypadku, gdy sąd opiekuńczy wyda orzeczenie o umieszczeniu świadczeniobiorcy w zakładzie opiekuńczym, nie są wymagane: wniosek, skierowanie, wywiad pielęgniarski i zaświadczenie lekarskie. Orzeczenie sadu opiekuńczego stanowi podstawę do umieszczenia świadczeniobiorcy w Zakładzie.
  12. Decyzję o zakwalifikowaniu na podstawie dokumentów wskazanych w pkt 9 wydaje Dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie na wniosek Kierownika Zakładu kwalifikującego do pobytu w Zakładzie.
  13. Po zakwalifikowaniu pacjenta do Zakładu, kierownik udziela informacji świadczeniobiorcy oraz odpowiednio domowi pomocy społecznej albo podmiotowi leczniczemu, w przypadku gdy świadczeniobiorca przebywa w tym domu albo w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego, o kolejności przyjęcia świadczeniobiorcy oraz o przewidywanym terminie przyjęcia do Zakładu.
  14. Niezbędnymi dokumentami wymaganymi w dniu przyjęcia pacjenta do Zakładu są:
    1. aktualny dowód osobisty,
    2. aktualny dokument potwierdzający ubezpieczenie,
    3. posiadane przez pacjenta w miarę możliwości aktualne badania tj. Rtg klatki piersiowej (PA+bok), morfologia krwi, badania biochemiczne: mocznik, kreatynina, ASPAT, ALAT, lipidogram, elektrolity: sód, potas, INR (u osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe), badanie ogólne moczu, EKG oraz karta oceny stanu odżywienia (SGA lub NRS 2002 – pacjentów kierowanych z oddziałów).
  15. Wpłaty za pobyt w Zakładzie należy dokonać w Kasie SPSzW im. Jana Bożego w Lublinie bądź na konto Szpitala najpóźniej do 20-tego każdego miesiąca.
  16. W dniu wyznaczonym na dzień przyjęcia, lekarz i pielęgniarka Zakładu oceniają pacjenta wg skali Barthel. Pacjent, który został oceniony powyżej 40 punktów wg w/w skali, nie zostanie przyjęty do Zakładu. NFZ finansuje pobyty pacjentów ocenionych wyłącznie do 40 punktów wg w/w skali.
  17. Pacjent, który został oceniony w trakcie pobytu powyżej 40 punktów wg skali Barthel zostanie wypisany z Zakładu. Ocena w skali Barthel przeprowadzana jest co miesiąc.
  18. Zgodnie art. 29, ust. 1, pkt 1 ustawy o działalności leczniczej Zakład wypisuje pacjenta, którego stan zdrowia – zgodnie z aktualną wiedzą medyczną – uległ poprawie w tak istotnym stopniu, iż nie wymaga on dalszych, całodobowych świadczeń zdrowotnych w Zakładzie.
  19. Zgoda pacjenta na pobyt jest warunkiem przebywania w Zakładzie. Pacjent nie może przebywać w Zakładzie wbrew własnej woli, z zastrzeżeniem sytuacji określonych w pkt 9, ppkt 1) lit. b i c.
  20. Zgodnie z wymogami NFZ pacjent ma prawo do korzystania z przepustek w wymiarze do 10% czasu pobytu w Zakładzie (tj. 3 dni w ciągu miesiąca). Przepustka udzielana jest na podstawie pisemnej prośby pacjenta lub jego opiekuna podpisana przez lekarza prowadzącego.
  21. Świadczenia udzielane chorym w Zakładzie obejmują:
    1. Świadczenia lekarskie,
    2. Świadczenia pielęgniarskie,
    3. Rehabilitację ogólną w podstawowym zakresie zgodnie z zaleceniem lekarza,
    4. Badania i terapię psychologiczną w dni powszednie wg harmonogramu,
    5. Badania i terapię logopedyczną w dni powszednie wg harmonogramu,
    6. Terapię zajęciową w dni powszednie wg harmonogramu,
    7. Leczenie farmakologiczne,
    8. Leczenie dietetyczne,
    9. Zapewnienie zleconych badań,
    10. Zapewnienie zleconego transportu,
    11. Edukację i poradnictwo zdrowotne polegające na przygotowaniu pacjenta do samoopieki w warunkach domowych,
    12. Zaopatrywanie w środki pomocnicze, przedmioty ortopedyczne i materiały medyczne.

Back to top