Szanowni Pacjenci,
Uprzejmie informujemy, że od dnia 14.09.2022 w Wojewódzkiej Przychodni Specjalistycznej zostanie wprowadzona nowa funkcjonalność wspomagająca przyjmowanie pacjentów. Pacjent przed wizytą musi potwierdzić swoją obecność wpisując numer PESEL w Infokiosku. Po potwierdzeniu otrzyma bilecik, na podstawie którego zostanie wywołany przez lekarza do gabinetu.

Skierowanie: wymagane

lek. med. Asarabowski Jerzy

Rejestracja do Poradni Leczenia Osteoporozy odbywa się w rejestracji ogólnej - Blok A (parter) lub telefonicznie pod nr 81 537 41 71
Badania densytometryczne wykonywane są również bez skierowania (odpłatnie) w godzinach od 10.00 -13.00. Rejestracja telefoniczna na badanie odbywa się pod nr tel. 81 537 45 85 lub osobiście w Pracowni Densytometrycznej -  Blok A - parter p.26.
Cennik znajduje sie poniżej w załączniku.

Informacja dla pacjenta

Densytometria - badanie umożliwiające wczesne wykrywanie zmian zachodzących w tkance kostnej. Podstawę do rozpoznania osteoporozy stanowi ocena gęstości mineralnej kości w obrębie szyjki kości udowej i kręgosłupa w części lędźwiowej (L1-L4) oraz ocena czynników ryzyka złamań.

Wskazania do wykonania badania u wszystkich pacjentów bez względu na płeć:

• Osteoporoza w wywiadzie rodzinnym
  • Monitorowanie leczenia osteoporozy
  • Długotrwałe ograniczenia podaży wapnia ( np. nietolerancja mleka, alergie)
  • Złamania kości występujące po minimalnych urazach
  • Nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, nadmierne spożycie kawy
  • Przedłużające się unieruchomienie (ponad miesiąc)
  • Brak aktywności fizycznej
  • Choroby endokrynologiczne: cukrzyca, zespół Cushinga nadczynność tarczycy, nadczynność przytarczyc
  • Choroby reumatologiczne: reumatoidatoidalne zapalenie stawów zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa toczeń rumieniowatyDługotrwałe przyjmowanie leków: kortykosteroidów, przeciwzakrzepowych, hormonów tarczycy, przeciwpadaczkowych, przeciwwrzodowych
  • Choroby nerek i dializoterapia, chemioterapia
  • Nieprawidłowy lub wątpliwy wynik badania przesiewowego wykonanego małym niestacjonarnym aparatem
  • Nadciśnienie tętnicze leczone blokerami wapnia

Jak wygląda badanie?

• Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut, jest zupełnie bezbolesne i nieszkodliwe dla zdrowia.
  • Do samego badania densytometrycznego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Pacjent nie musi się też rozbierać. W polu badania nie mogą jednak znaleźć się żadne metalowe części takie jak: suwaki, klamry od pasków, guziki, napy, ćwieki, biżuteria. Dla wygody pacjenta i jakości badania należy przyjść ubranym w strój nieograniczający ruchu i pozbawiony wyżej wymienionych metalowych elementów.
  • Do badania należy położyć się na specjalnym stole/łóżku, w zależności od rodzaju badania trzeba przyjąć odpowiednią pozycję (np. na plecach lub na boku ). Ramię densytometru przesuwa się nad ocenianym fragmentem kośćca. Na ekranie komputera pojawia się obraz kości i dokonywany jest pomiar gęstości kości mineralnej. Wynik przedstawiony jest w formie wykresu i tabeli i podawany w g/cm.

Załączniki: